Sayıların Karekökünü Bulmanın Kolay Yöntemi

Kendinize ait paylaşılmasını istediğiniz pdf, slaytlar, ders notları, kitaplar, romanlar, şiirler, programlar vb. öğrencilere yardımcı olacak ne varsa bizlere iletişim sayfasından gönderebilirsiniz.Herkese merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere sayıların karekök alımındaki kolay bir yöntemini anlatacağım.Normalde "4,16,81" gibi sayıların karekökünü herkes ezberden bilir.Ama "√22" sayısının tam sonucunu anca hesap makinesinden öğrenebiliriz.Peki bu sonucu kendinizin bulabileceğini biliyormuydunuz?.Gelin birlikte öğrenelim.

"√22" sayısından başlayalım.Bunun hesap makinesindeki yaklaşık sonucu "4,690" dır.Şimdi kendi yöntemimizle bu sonucu bulalım.

İlk öncelikle "22" sayısına kendisinden küçük kendisine en yakın karekökü tam sayı olan bir sayıyı almamız gerek.O sayı "16" dır.Şimdi de "16" sayısının karekökünü alalım 4 çıkar.Şimdi "4" ü bir kenara yazalım."4" 1. sayımız olsun.

Şimdi 2. sayıyı bulalım.Toplam 3 sayı bulucaz ve en sonunda bir kural ile işlemi sonlandıracağız.2. sayımız "22-16" yani "6" dır.Burada karekökünü bulacağımız sayıdan kendisine en yakın karekökü tam sayı çıkan sayıyı çıkartıyoruz neden diye sormayın kural böyle :).2. sayımız da "6" çıktı.

Son sayımız ise 1. sayıyı 2 ile çarpıp 1 eklemektir.Yani ilk bulduğumuz sayı "4" ün 2 katını alıp 1 ekliyoruz sonuç "9" oluyor.3. sayımız ise "9" çıktı.İşte şimdi geldik son aşamaya.

1. sayımız=4
2. sayımız=6
3. sayımız=9


Son aşamada ise yapacağınız işlem "1.sayımız tam 2. sayımız bölü 3. sayımız" dır.Biliyorum çok açıklayıcı olmadı ama :).Yani cevap 4 tam 6 bölü 9 dur.Bunun açılımı ise "(9*4+6)/9" dan cevabımız "4,666" çıkıyor.Evet virgülden sonraki 2. ve 3. rakam tutmamış ama o kadar hata payı olsun artık :).İlk bulduğumuz hesap makinesindeki "√22" nin sonucu "4,690" idi.Şimdi bizim bulduğumuz kural ile "4,666" çıktı.İnşallah nasıl yapıldığını anlatabilmişimdir :).Yinede aşağıya resim atıyorum.Daha çok örnek var oradan daha iyi anlayabilirsiniz.

Evet tekrar okudumda iyi anlatamamışım sanırım yazıyla ama inşallah resimdeki örneklerden daha iyi anlarsınız.Yazım hataları için affedin :).
Bugünlükte yazımın sonuna geldim.Eğer çok ilgi olursa böyle ince ve detaylı bilgileri matematik ile alakalı olur biyoloji ile alakalı olur kısacası her türlü fazla bilinmeyen bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Sizden ricam o güzel yorumlarınızı eksik etmeyin ve gerçek isminizle yorum yapın.Birde yazıyı kaynak belirtmek şartı ile istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.Şimdiden herkese teşekkür ederim...
Bize en büyük desteği yorum yaparak sağlayabilirsiniz.
Ayrıca paylaş butonlarını kullanmayı ve kırık linkleri bize bildirmeyi unutmayın.